Plizio Visual Lab

Roßleben‑Wiehe

Plizio editör ekibiVeri Kaynakları
Şehir
—°33
Roßleben‑Wiehe (Almanya)
ℹ️

Pratik bilgiler — Roßleben‑Wiehe

🌤 Hava — 5 gün

📍 Çevrede

Çevredeki gezilecek yerler

💡 İpuçları

  • Dünyanın en büyük maket tren sergilerinden birine ev sahipliği yapan Modellbahn Wiehe'yi ziyaret edin.
  • Yaklaşık 500 yıllık geleneğe sahip tarihi bir yatılı okul olan Klosterschule Roßleben'i keşfedin.
  • Güzel nehir vadisi boyunca manzaralı rotalar için Unstrut Bisiklet Yolu'nu sürün.
  • Bölgede hala peyzajın işaretlerinde görülebilen potas madenciliği tarihini öğrenin.
  • Bölge, Saale-Unstrut şarap bölgesinin bir parçasıdır; yerel üzüm bağı tadımlarını arayın.

🍽 Yeme-içme

🍽
Saale-Unstrut Wines

Yerel mülklerden Müller-Thurgau veya Silvaner gibi sek beyaz şarapları deneyin.

🍽
Thüringer Rostbratwurst

Kayın odununda ızgaralanmış ve ekmek arası servis edilen, mutlaka denenmesi gereken bir Thüringen sokak yemeği.

🍽
Thüringer Klöße

Doyurucu bir kızartma ve sos ile en iyi şekilde tadı çıkarılan geleneksel patates köftesi.

🛍 Alışveriş · 🧘 Sakin yerler

🛍
Winery Direct Sales

Üzüm bağlarından doğrudan kaliteli yerel şarapları satın alma fırsatını değerlendirin.

🛍
Model Railway Shop

Sergide yer alan, geniş bir aksesuar yelpazesi sunan bir koleksiyoncu cenneti.

🧘
Monastery School Park

Unstrut nehri kıyısında huzurlu bir yürüyüş için mükemmel, geniş ve sakin bir kampüs.

🧘
Unstrut Vineyards

Yamaçlardaki asmaların arasında gezinin ve vadinin üzerindeki mutlak sessizliğin keyfini çıkarın.

🧘
Unstrut Riverside Path

Ana yollardan uzakta, su kenarında huzurlu noktalar bulun.

Roßleben-Wiehe, 1 Ocak 2019'da Kyffhäuserkreis bölgesindeki Roßleben ve Wiehe şehirlerinin birleşmesiyle kurulmuştur. Unstruttal vadisinde idilik bir konumda yer alan şehir, çeşitli bir tarihe sahiptir. Roßleben, 1554 yılında bir manastır kalıntısı üzerine kurulan ve Almanya'nın en eski eğitim kurumlarından biri olan Klosterschule ile uluslararası düzeyde tanınmaktadır. Ayrıca, potasyum madenciliği onlarca yıl boyunca yerel ekonomik yapıyı şekillendirmiştir. Wiehe ise Schloss Wiehe ve tüm Avrupa'dan ziyaretçi çeken dünyanın en büyük tüm yıl açık model demiryolu sergilerinden biri olan 'Modellbahn Wiehe' ile ünlüdür. Bölge, Unstrut boyunca su ve bisiklet turizmi için mükemmel imkanlar sunmakta olup çevre, üzüm bağları ve yumuşak tepelerle çevrilidir. Şehir bugün Doğu Thüringen'de önemli bir bölgesel merkez olarak hizmet vermektedir.

Haritada keşfet

Almanya hakkında ne kadar bilgilisin?

Etkileşimli haritada 10 çeşitli zorlukta şehirleri, manzaraları ve bölgeleri bul.

Seyahatin, senin anın

Roßleben‑Wiehe’den bir kartpostal

Kendi fotoğrafını yerel posta puluyla kişisel bir kartpostala çevir. Ücretsiz ve kayıt gerektirmez.

Kartpostal oluştur

En iyi ziyaret zamanı & iklim

En keyifli dönem: Haz–Ağu.

OcaŞubMarNisMayHazTemAğuEylEkiKasAra
Ort. °C-10381317191914940
Yağmur mm473342356556766054475050

Coğrafya

Nüfus
6.216
Koordinatlar
51.30000, 11.43330

Gerçekler

  • 01.01.2019'da birleşme
  • 1554'te kurulan Klosterschule
  • Modellbahn Wiehe: 12.000 m² alan
  • Unstrut-Radweg üzerinde konum
  • Eski potasyum madenciliği sahası
  • Yükseklik: deniz seviyesinden yaklaşık 120 m

Yakınları keşfet

Çevredeki dikkat çekici yerler

Rota planlayıcı — Araba & Karavan

Nereden başlıyorsunuz? Burada rota oluşturuyoruz, yol boyunca duraklar ve ülke notları ile.

Araç
Sadece şu duraklar (isteğe bağlı):
Karavan boyutları

© OpenStreetMap contributors · OpenRouteService

Kasabadaki görülecek yerler Roßleben‑Wiehe (3)

Roßleben Manastırı

1554 yılında kurulan, Almanya'nın en eski eğitim kurumlarından biri olan eski manastır ve bugünkü manastır okuludur.

Wiehe Model Tren Sergisi

Ayrıntılı manzaraları ve çeşitli ray genişlikleriyle dünyanın en büyük kapalı model tren sergilerinden biridir.

Wiehe Yerel Tarih Evi

Şehir tarihi ve geleneksel el sanatları hakkında bilgiler sunan, tarihi bir binadaki yerel müzedir.

🕒 Mo-Fr 14:00-16:00; Sa-Su off

Sıkça sorulan sorular

Was ist die Hauptattraktion in Wiehe?
Die Modellbahn Wiehe gehört zu den größten Modelleisenbahnausstellungen der Welt.
Was kann man in Roßleben sehen?
Die Klosterschule Roßleben hat eine fast 500‑jährige Tradition.
Gibt es Bergbaugeschichte in der Region?
Evet, kasaba uzun süre potas madenciliğiyle şekillenmiş, bugün de cüruf yığınlarında görülebiliyor.
Hangi nehir kasabadan akıyor?
Unstrut vadiden akıyor ve su aktiviteleri için olanaklar sunuyor.
Yakınlarda yürüyüş parkurları var mı?
'Hohe Schrecke' ormanlık alanı doğal yürüyüş yolları ve vahşi doğa sunuyor.
Roßleben‑Wiehe: nerede yer alıyor?
Roßleben‑Wiehe, Thüringen, Almanya içinde yer alır.
Roßleben‑Wiehe: gezilecek yerler neler?
Öne çıkanlar: Roßleben Manastırı, Wiehe Model Tren Sergisi, Wiehe Yerel Tarih Evi.
Roßleben‑Wiehe: en iyi ziyaret zamanı ne zaman?
Ziyaret için en keyifli zaman Haz, Ağu.
Roßleben‑Wiehe: neden ziyaret edilmeye değer?
Roßleben-Wiehe, 1 Ocak 2019'da Kyffhäuserkreis bölgesindeki Roßleben ve Wiehe şehirlerinin birleşmesiyle kurulmuştur.
Haritada görüntüle → En güzel plajlar → OpenStreetMap →
Avrupa
Plizio ile keşfet Avrupa içinde daha fazla yer keşfet
Almanya içinde daha fazla yer →

Yakındaki şehirler