Plizio Visual Lab

Sanssouci Sarayı

Plizio editör ekibiVeri Kaynakları
Simgesel yapı
—°10
Sanssouci Sarayı (Almanya)

Hava durumu…

Potsdam'daki Schloss Sanssouci, Friedrich der Große'nin eski yazlık ikametgahı, Alman Rokokosu'nun bir mücevheri ve Potsdam saray manzarasının kalbidir. 1745-1747 yılları arasında kralın ve Georg Wenzeslaus von Knobelsdorff'un tasarımlarına göre inşa edilen saray, tek katlı yapısı ve ünlü üzüm bağı teraslarıyla büyüleyicidir. 'Sans Souci' ismi, kaygısız, Friedrich'in buraya felsefe yapmak ve müzik yapmak için çekilme arzusunu yansıtır. Ünlü konser salonu da dahil olmak üzere görkemli iç dekorasyon, Frederician Rokoko tarzında korunmuştur. Neues Palais ve Çin Evi gibi diğer yapıların bulunduğu geniş bir parkla çevrili olan tüm tesis, 1990 yılında UNESCO Dünya Mirası ilan edilmiştir. Sanssouci bugün Prusya'nın en önemli saraylarından biri ve II. Friedrich dönemindeki Aydınlanma ve kültürel gelişimin simgesi olarak kabul edilir.

Haritada keşfet

Almanya hakkında ne kadar bilgilisin?

Etkileşimli haritada 10 çeşitli zorlukta şehirleri, manzaraları ve bölgeleri bul.

Seyahatin, senin anın

Sanssouci Sarayı’den bir kartpostal

Kendi fotoğrafını yerel posta puluyla kişisel bir kartpostala çevir. Ücretsiz ve kayıt gerektirmez.

Kartpostal oluştur

En iyi ziyaret zamanı & iklim

En keyifli dönem: Haz–Ağu.

OcaŞubMarNisMayHazTemAğuEylEkiKasAra
Ort. °C-104914182120151051
Yağmur mm543840295357815849494948

📋 Pratik bilgiler

📍
Adres
Maulbeerallee, 14469 Potsdam
🕒
Saatler
Salı-Pazar 10:00-17:30 (Nis-Eki), 10:00-16:30 (Kas-Mar)
💶
Giriş
€14,00 yetişkinler (saray), €6,00 (park turları)
🌐
Web sitesi
🚌
Toplu taşıma
S-Bhf Potsdam Hbf, sonra tramvay 91/94
🅿️
Otopark
Sanssouci Sarayı'nda otopark
Erişilebilirlik
Saray kısmen, park iyi erişilebilir
📷
Fotoğraflar
Sadece fotoğrafçılık izni ile
En iyi zaman
İlkbahar (çiçeklenme mevsimi)
🎧
Sesli rehber
Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça

Coğrafya

Koordinatlar
52.40460, 13.03860

Gerçekler

  • Sarayın toplamda sadece on iki ana odası vardır.
  • Ünlü üzüm bağı terası altı ayrı basamaktan oluşur.
  • Friedrich der Große, isteği üzerine ancak 1991 yılında sarayın terasına gömülmüştür.
  • Sarayın uzunluğu sadece 91 metredir.
  • Cephedeki heykeller Friedrich Christian Glume tarafından yapılmıştır.
  • Sanssouci Parkı yaklaşık 290 hektarlık bir alanı kapsar.

Yakınları keşfet

Çevredeki dikkat çekici yerler

Rota planlayıcı — Araba & Karavan

Nereden başlıyorsunuz? Burada rota oluşturuyoruz, yol boyunca duraklar ve ülke notları ile.

Araç
Sadece şu duraklar (isteğe bağlı):
Karavan boyutları

© OpenStreetMap contributors · OpenRouteService

Kasabadaki görülecek yerler Sanssouci Sarayı (10)

Sanssouci Palace

Sanssouci Sarayı, sütunlu galerileriyle Frederick the Great'in yazlık ikametgahı, Potsdam.

🕒 Apr-Oct: PH,Tu-Su 9:00-17:30; Nov-May: PH,Tu-Su 9:00-16:30; 💶

Picture Gallery🏛 müze

Frederick the Great'in resim koleksiyonu için resim galerisi, Almanya'daki en eski ayakta kalan bağımsız müze binası.

🕒 May 01-Oct 31 PH,Tu-Su 10:00-17:30; Nov 01-Apr 30 off💶

Historische Mühle

Hollandalı galeri değirmeni, 1986-1995 yılları arasında inşa edilen ve 1945'te çıkan yangında yok olan orijinalinin replikası.

Neue Kammern von Sanssouci

Başlangıçta bir turbağı (orangery) olarak tasarlanmış, 1771-1775 yılları arasında konuk dairelerine dönüştürülmüş.

Winzerberg

Potsdam'daki park ve bağ, UNESCO Dünya Mirası Palaces and Parks of Potsdam kapsamında.

Mühlenberg Belvedere

Mühlenberg tepesindeki seyir noktası, Sanssouci Sarayı ve Potsdam manzaraları sunar.

Friedenskirche

Potsdam'daki Barış Kilisesi, 1844'te inşa edilmiş, 1866'da yeniden düzenlenmiş, erken Hristiyan bazilika tarzında.

Ionische Säulen

Entablürlü üç uzun İyonik sütun ve bir kırık sütun, parkta yapay bir harabe.

Monopteros

16 Dor düzenli sütunlu yuvarlak tapınak ve tonozlu, yapay olarak hasar verilmiş kubbe.

Ruinenberg

Harabe mimarisi içeren yapay tepe, Sanssouci park peyzajının bir parçası.

Çevredeki gezilecek yerler

Sıkça sorulan sorular

Bilet rezervasyonu yapmam gerekiyor mu?
Evet, Sanssouci Sarayı için zamanlı giriş biletleri şiddetle tavsiye edilir.
Friedrich nerede gömülü?
Bağ terasının en üstünde, sarayın hemen yanında.
Park girişi ücretsiz mi?
Park girişi ücretsizdir, ancak isteğe bağlı bir bağış istenir.
Bir saray turu ne kadar sürer?
İç mekan turu sesli rehberle yaklaşık 40-50 dakika sürer.
Frederick'in mezarında neden patatesler var?
Onu Almanya'ya patatesi tanıttığı için minnetle ziyaretçiler oraya bırakıyor.
Sanssouci Sarayı: nerede yer alıyor?
Sanssouci Sarayı, Brandenburg, Almanya içinde yer alır.
Sanssouci Sarayı: gezilecek yerler neler?
Öne çıkanlar: Sanssouci Palace, Picture Gallery, Historische Mühle.
Sanssouci Sarayı: en iyi ziyaret zamanı ne zaman?
Ziyaret için en keyifli zaman Haz, Ağu.
Sanssouci Sarayı: neden ziyaret edilmeye değer?
Potsdam'daki Schloss Sanssouci, Friedrich der Große'nin eski yazlık ikametgahı, Alman Rokokosu'nun bir mücevheri ve Potsdam saray manzarasının kalbidir.
Haritada görüntüle → En güzel plajlar → OpenStreetMap →
Avrupa
Plizio ile keşfet Avrupa içinde daha fazla yer keşfet
Almanya içinde daha fazla yer →

Yakındaki şehirler

Tarih & simge yapılar