Plizio Visual Lab

Waldshut-Tiengen

Plizio editör ekibiVeri Kaynakları
Şehir
—°1512
Waldshut-Tiengen (Almanya)
ℹ️

Pratik bilgiler — Waldshut-Tiengen

🌤 Hava — 5 gün

📍 Çevrede

Çevredeki gezilecek yerler

💡 İpuçları

  • Waldshut güzel bir yaya bölgesine, Tiengen ise şirin bir eski kente sahiptir; her ikisini de ziyaret edin.
  • Hızlı bir gezi için istasyondaki yerel trenle kolayca İsviçre'ye geçin.
  • Küçük bir dereyle akan canlı Kaiserstraße akşam yürüyüşleri için mükemmeldir.
  • Ren kıyısında yürürken kimliğinizi her zaman yanınızda taşıyın; fark etmeden sınırı geçebilirsiniz.

🍽 Yeme-içme

🍽
Black Forest Trout

Bu yerel spesiyaliteyi eski şehrin geleneksel hanlarında deneyin.

🍽
Flammkuchen

Bölgenin bu ince, lezzetli tartının tadını rahat şarap tavernalarında çıkarın.

🍽
Baden Wine

Yemeğinizi, güneşle yıkanan Baden bağlarından gelen bir kadeh bölgesel şarapla eşleştirin.

🛍 Alışveriş · 🧘 Sakin yerler

🛍
Kaiserstraße

Yerel el sanatlarını ve moda butiklerini keşfetmek için bu geniş yaya bölgesinde yürüyün.

🛍
Tiengen Weekly Market

Pazar tezgahlarından otantik Kara Orman jambonu ve bölgesel peynir satın alın.

🧘
Rhine Promenade

Sahil boyunca yürüyün ve İsviçre'ye doğru huzurlu manzaranın tadını çıkarın.

🧘
Tiengen Castle Park

Tiengen'deki tarihi kaleyi çevreleyen sessiz yeşil alanlarda dinlenin.

2026'nın öne çıkan olayları

1

Hochrhein üzerindeki Waldshut-Tiengen, 1975'teki belediye reformu sırasında tarihsel olarak bağımsız iki şehrin birleşmesiyle ortaya çıkan büyüleyici bir ikiz şehirdir. Şehir stratejik olarak Güney Schwarzwald'ın kenarında ve doğrudan İsviçre sınırının karşısında yer almaktadır. Waldshut, iki görkemli şehir kapısı ve canlı alışveriş caddesi ile kapalı tarihi eski kentiyle büyülemektedir. Tiengen ise mimari olarak Grafen von Sulz'un şatosu ve Mariä Himmelfahrt barok kilisesi tarafından domine edilmektedir. Şehrin ekonomik önemi bugün büyük ölçüde sınır konumundan kaynaklanmaktadır; bu da onu tüm bölgenin yanı sıra İsviçreli müşteriler için önemli bir ticaret ve hizmet merkezi haline getirmektedir. Turistik açıdan Ren üzerindeki konumu ve Hochrhein bisiklet yollarına ve Schwarzwald yürüyüş yollarına erişim büyük önem taşımaktadır. Her yıl düzenlenen 'Schwyzertag' festivali şehrin tarihi kuşatmasını hatırlatır ve en önemli sosyal etkinliktir.

Haritada keşfet

Almanya hakkında ne kadar bilgilisin?

Etkileşimli haritada 10 çeşitli zorlukta şehirleri, manzaraları ve bölgeleri bul.

Seyahatin, senin anın

Waldshut-Tiengen’den bir kartpostal

Kendi fotoğrafını yerel posta puluyla kişisel bir kartpostala çevir. Ücretsiz ve kayıt gerektirmez.

Kartpostal oluştur

En iyi ziyaret zamanı & iklim

En keyifli dönem: Haz–Ağu.

OcaŞubMarNisMayHazTemAğuEylEkiKasAra
Ort. °C-104913171918141040
Yağmur mm8365828312911812412487968092

Coğrafya

Nüfus
22.404
Koordinatlar
47.62310, 8.21440

Gerçekler

  • Birleşme 1 Ocak 1975 tarihinde gerçekleşmiştir.
  • Nüfusu yaklaşık 25.100 kişidir.
  • Şehir alanı yaklaşık 78 kilometrekaredir.
  • Waldshut, 1249 yılında Rudolf von Habsburg tarafından kurulmuştur.
  • Tiengen'deki şatonun bazı bölümleri 16. yüzyıldan kalmadır.
  • Aare nehrinin Ren nehrine döküldüğü noktada yer alır.

Yakınları keşfet

Çevredeki dikkat çekici yerler

Rota planlayıcı — Araba & Karavan

Nereden başlıyorsunuz? Burada rota oluşturuyoruz, yol boyunca duraklar ve ülke notları ile.

Araç
Sadece şu duraklar (isteğe bağlı):
Karavan boyutları

© OpenStreetMap contributors · OpenRouteService

Kasabadaki görülecek yerler Waldshut-Tiengen (5)

Tiengen Şatosu (Schloss Tiengen)📍 simge

Bugün kültürel etkinlikler için kullanılan, belirgin kulesiyle tarihi bir rezidans şatosudur.

İmparator Caddesi (Kaiserstraße)🏺 tarihî

Waldshut'un pitoresk çeşmeler and barok evlerle bezeli merkezi yaya bölgesidir.

Üst Kapı (Oberes Tor)📍 simge

Waldshut eski şehrinin kuzey ucunda yer alan, Schaffhauser Tor olarak da bilinen ortaçağ kapısı.

Alt Kapı (Unteres Tor)📍 simge

Bir zamanlar Basel'e karşı devasa şehir tahkimatının parçası olan Waldshut'un batı kapısıdır.

Waldshut Belediye Sarayı (Rathaus Waldshut)🏺 tarihî

Eski şehrin kalbinde, yönetimi and şehir tarihini temsil eden görkemli bir barok yapıdır.

Sıkça sorulan sorular

Şehrin neden iki adı var?
Waldshut ve Tiengen 1975’e kadar bağımsız kentlerdi ve daha sonra birleştiler. Her iki taraf da tarihi bir kent merkezi korumuştur.
Buradan İsviçre’ye kolayca gidilebilir mi?
Evet, şehir Yüksek Ren kıyısında yer alır. Ren köprüsü üzerinden hemen İsviçre’nin Aargau kantonuna (Koblenz CH) ulaşabilirsiniz.
Waldshut’taki Kaiserstraße nedir?
Kaiserstraße, Waldshut merkezinde birçok kaldırım kafesi, çeşmeler ve her iki ucunda tarihi kapılar bulunan resmî yayalaştırılmış alışveriş caddesidir.
Ren üzerinde hangi aktiviteler var?
Çok popüler olanlar arasında Ren tekne turları, Ren bisiklet yolu üzerinde bisiklet turları veya İsviçre manzaralı nehir kenarı gezintileri yer alır.
Tiengen’de bir kale var mı?
Evet, Tiengen Kalesi (eski adıyla Fürstenberg Prensleri’nin evi) Tiengen’in siluetini oluşturur ve bugün kültürel kurumlara ev sahipliği yapar.
Waldshut-Tiengen: nerede yer alıyor?
Waldshut-Tiengen, Baden-Württemberg, Almanya içinde yer alır.
Waldshut-Tiengen: gezilecek yerler neler?
Öne çıkanlar: Tiengen Şatosu (Schloss Tiengen), İmparator Caddesi (Kaiserstraße), Üst Kapı (Oberes Tor).
Waldshut-Tiengen: en iyi ziyaret zamanı ne zaman?
Ziyaret için en keyifli zaman Haz, Ağu.
Waldshut-Tiengen: neden ziyaret edilmeye değer?
Hochrhein üzerindeki Waldshut-Tiengen, 1975'teki belediye reformu sırasında tarihsel olarak bağımsız iki şehrin birleşmesiyle ortaya çıkan büyüleyici bir ikiz şehirdir.
Haritada görüntüle → En güzel plajlar → OpenStreetMap →
Avrupa
Plizio ile keşfet Avrupa içinde daha fazla yer keşfet
Almanya içinde daha fazla yer →

Yakındaki şehirler